Vasfiye ULUÇAY

“Şarkılardan herhangi birini ayırıp sevmek mümkün değil. Çünkü dinledikçe güzelleşmekle kalmıyor aynı zamanda değişiyor da bu şarkılar. Onun için sürekli olarak birini en çok sevemiyor insan. Seninle konuştuğum günlerde Özgürlük’ü çevirip çevirip dinliyordum, ilk maili yazdığım günlerde Sardunya Camdan Yola Büyür favorimdi, bu gün için albümün son şarkısı (“Lord Randal”) en güzeli.

“Jokond ile Si-Ya-U için… benim bu şarkıları anlamam için biraz daha yaşamam lazım demiştim kendi kendime. Her şarkının bir sözü, bir ezgisi ve bir duygusu var çünkü. Sözleri ne kadar açık olursa olsun, duygusuna yabancı isen ezgisinin sırrını çözemiyorsun çünkü. O yüzden bazı şarkıların bana sırrını vermiyor. Mesela “Aganta”. Sıra o şarkıya geldiğinde dinliyorum ama ne biliyim diğerleri gibi içime işlemiyor. Duygusu yabancı olduğundan şarkının sözleri ve ezgisi de yabancılaşıveriyor.

“Yeni şarkıların var. Halbuki ben eskilerinin bile hakkını verebilecek kadar yaşamış değilim.”

Vasfiye ULUÇAY
25 Şubat 2006Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.