Yazılarım

Çekirdek Sanat Evi

Çekirdek Sanat Evi etkinliklerini duyuyordum ve bu etkinlikler beni çok sevindiriyordu. O günlerde de stüdyolarda kayıt yapmak pahalı bir işti. Ayrıca stüdyonun havasına alışmak, mikrofonlarla uyum içinde olmak ve güzel çalıp söylemek uzun zaman gerektirir; kayıtta istediğin sonuca yaklaşmak bile sorundur. Ama şöyle küçük bir salonda, dinleyicilerle birlikte bir etkinlik gerçekleştirmek ve onu kaydetmek stüdyo çalışmasından çok daha iyi sonuç verebilirdi. Çekirdek Sanat Evi’ni kuranlar benim gibi stüdyoya kolaylıkla giremeyenlerin gereksinmelerine de bir çözüm olmakla toplumsal bir edim gerçekleştiriyorlardı. Öyle düşünüyordum.

Annem

Yakınmasız ve bağışlatıcı nedenler bulmaya çalışmaksızın yaşamak! Yapamadığım ya da başaramadığım kimi şeylerden dolayı başkalarını sorumlu tutmadım hiçbir zaman; bireyde yansıyanın aslında toplumsal olduğunun bilincindeyim. Ama, dostlarımı yeterince arayamadığım zamanlarda bağışlatıcı nedenler bulmaya çalışmışımdır. Halim Şefik, onu yeterince arayamadığım ve arayamayışıma kimi nedenler sıraladığım zaman kızardı bana, “mazeretsiz ve şikâyetsiz” yaşamak gerektiğini söylerdi.

ŞİİRİN ŞARKI SÖZÜNE DÖNÜŞMESİ

Yazılmışı yeniden yazmak gerekirse başka bir dile çevir de yaz çünkü sözcük cıvadır kolay oturmaz yerine O.Rifat   Nasıl gidiyor son çalışman, diye sorduydu da, şiirin yapısını çözecek bir ezgi oluşturamadım daha, diye yanıt verdiydim. * Gençliğimde İngilizce, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca şarkılar çalar-söylerdim. O şarkıları aslında kim ya da kimler çalıp-söylüyorlarsa, çalıp söylememi...

Read More

SALAKLIK ÜSTÜNE

9 Temmuz 1913   Bu yılki ütopyalar toplantılarının, benim için en düş kırıcı olanı “Yeni Ortaçağda Epidemik Aptallığa Bütünsel Bakış” adlı izlenceydi. Konuşmacı konuşmasına Aziz Nesin’in belirlemesini (!) anımsatarak başladı, ardından Nâzım Hikmet’in “Koyun gibisin kardeşim” dizesiyle “Bütünsel Bakış”ın ne olduğunu daha konuşmasının başında ortaya koymuş oldu. Bundan...

Read More

MİZYAL

Gemlik Sunğipek Fabrikası lojmanlarının sayısı otuz kadardı. Müdür lojmanı özeldi, bağımsızdı, öbür lojmanlarla kıyaslanmayacak denli geniş kullanım alanlarıyla belirgindi. Onun yanında daha alçakgönüllü, biri müdür muavininin, öbürü Şeytaver’in (Fabrikanın Alman danışmanı), iki lojman daha vardı. Bu üçünü saymazsak, asıl lojman sayısı yirmiydi: Altı ikili, iki...

Read More
Fazla kilolardan mı şikayetçisiniz? O halde neden mide küçültme ameliyatı nı denemiyorsunuz. mide küçültme ameliyatı, zayıflamak isteyenler için kesin bir çözüm sunuyor. Üstelik çok kısa bir süre içersinde hayal ettiğiniz kilolara kavuşabilirsiniz.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir. Bu kapılarla dış avlunun cümle kapısı, ozamana kadar benzeri görülmemiş bronz kapılardır. Kubbeden aşağı doğru indikçe mekan yayılmaktadır. Bu piramidel yükselme ve yayılma sonucunda göz yanlara ve yukarıya doğru aynı mesafelere ulaşmaktadır. Bu özelliklerden dolayı, mekanın neresinde olursanız olun, bütün mekana hakim görüş sağlarsınız. Kubbe yaklaşık olarak 43 metre yükseklikte ve köşeleri pandantifle doldurulmuş 4 muazzam kemer üzerine oturtulmaktadır. Caminin su basmanı üzerinde olması ve kubbe yüksekliği nedeniyle pencereleri oldukça fazladır. Böylece caminin içini süsleyen binlerce çini ve kalem işleri tatlı ışık altında görülmektedir. Caminin içindeki en önemli unsur, ince işçilikle yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarları, seramik çinilerle kaplanmıştır fakat çevresindeki çok sayıdaki pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında, Caminin en kalabalık halinde dahi olsa, herkesin imamı rahatça duyabileceği şekilde dekore edilmiş mimber bulunur. Caminin içi her katında alçak düzeyde olmak üzere 50 farklı lale deseninden üretilmiş 20binden fazla çini ile döşenmiştir. Alt seviyelerdeki çiniler, geleneksel galerideki çinilerin desenleri çiçekler meyveler ve servilerle gösterişli ve ihtişamlıdır.
En güzel cami halısı burda.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir.
Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir.
Barkod Etiketi üretimi yapan firmaların işi ciddi bir iştir. Bu anlamda sizin de hangi firmayla çalışma yatığınız çok büyük önem taşır. Kullanım alanı sınırsızdır. Her alanda ve her sektörde bu etiketlere ihtiyaç duyulur. Etiket çeşitleri ve Barkod etiketleri, seri üretimle hazırlanmaktadır. Etiketler ahşap, plastik, metal ya da cam gibi ambalajlı ürünlerin üzerilerine ugulanır.
Mide botoksu midenin belirli yerlerine botoks maddesi enjekte etme suretiyle midedeki kasların çalışmasını sınırlandırmayı ve sayede midenin gıdaları sindirim sürecini yavaşlatarak buna bağlı olan açlık-tokluk hissi süresinin de uzatılmasını amaçlayan ameliyatsız kolay kilo verme tedavisidir. Botoks uygulanırken, midenin detaylı şekilde içerden görüntülenmesini sağlayan endoskopi uygulaması ile gerçekleştirilir. Bu sayede hastaya sadece gastroskpik uygulaması kadar bir rahatsızlık olur. Özellikle diyet programlarına ve düzenli egzersizlere uymakta zorlanan ve buna bağlı olarak da obeziteye yakalanan, bu yüzdende obezitenin sebep olduğu çeşitli sağlık sorunları olan kişiler için mide botoksu bir devrim niteliğindedir ve son yıllarda ülkemizde yaygın olarak kullanılmaktadır.
mide botoksu Özellikle diyet programlarına ve düzenli egzersizlere uymakta zorlanan ve buna bağlı olarak da obeziteye yakalanan, bu yüzdende obezitenin sebep olduğu çeşitli sağlık sorunları olan kişiler için mide botoksu bir devrim niteliğindedir ve son yıllarda ülkemizde yaygın olarak kullanılmaktadır.