Selda UYGUR’un Öğrencileri

Selda Uygur, İstanbul, Maltepe / Orhangazi İlk Öğretim Okulu’nda Türkçe öğretmeni. Öğrencilerine Sait Faik’ten öyküler okutan,  şiirler ezberleten bir öğretmen. İki yıl önce Behçet Necatigil’in “Sevgilerde” şiirini ezberlemiş öğrencileri.

Bu bilgilerden habersiz, Selda Uygur’a ilk müzik demetim “Sevgilerde”yi armağan etmiştim. O da, 7. ve 8. sınıf öğrencilerine, daha önceden şiir olarak okudukları, ezberledikleri Sevgilerde şiirini bu kez şarkı olarak dinletmiş. Etkilendiklerini görmüş, eğer düşüncelerini yazarlarsa bestecisine iletebileceğini söylemiş. Onlar da yazmışlar. Böylece 46 ileti aldım. İletilerde benimle görüşmek istediklerini belirtiyorlar ve benden “kaset” ya da “CD” istiyorlardı. Ben de onlara istediklerini gönderdim. Yeniden yazdılar. Şiirlerini gönderenler de olmuş. Yazılar (neredeyse tümünde tarih yoktu)  Kasım – Aralık 2005 arası elime geçti.

Yazıların teşekkür ve dilekler bölümlerini atladım, geriye kalan bölümlerini oldukları gibi, yani “düzeltmeden” aşağıya aldım.


Bana yazan Orhangazi İlk Öğretim Okulu’ndaki bütün arkadaşlarımı buradan selamlıyorum.
Ömer Özgeç

 

Merve DÜLEK
… Bence bu beste harika olmuş… Şiirin anlamına anlam katmış. Müziği insanı alıp götürüyor. Fazla bir şey söylemek olmaz. Her şey ortada.

 

Aydanur YILMAZ
Behçet Necatigil’in “Sevgilerde” adlı şiirini bu kadar güzel bestelediğiniz için kendi adıma teşekkür ederim.

Gözyaşlarıyla ıslanmış,
bir çocuğun kalbinden sesleniyorum.
Küçük elleriyle bir yüreği ısıtmaya çalışan,
çocuğun dilinden sesleniyorum.
Çobanın zevkle çaldığı kavalın notalarından
sesleniyorum.
Sizi sadece bestelerinizle tanıyorum.
En yakın zamanda sizi okulumuza bekliyorum.

 

Eda YILMAZ
Bestenizi çok beğendim. Dinlediğimde çok ama çok memnun oldum. Bestenizi duyunca adeta kendimden geçtim. Diğer bestelerinizi de dinlemeği arzu ediyorum.

 

Kübra YASUL
Bestelediğiniz şarkıyı dinledim ve içim huzurla doldu. Bunca zaman neden hep pop müziği dinledim diye sordum kendime…

ÖZGÜRLÜK

Yürüyordum, yürüyordum
O karanlık gecede
Sadece düşünmek istiyordum

Özgürlük,
Özgürlük ne demekti
Yaşamak istiyordum
Tek başıma

Bir gün ben de yaşayacaktım
Biliyordum
Bunu seziyordum.

 

Tülay YILDIZ
… (şarkılarınızı Ö.Ö.) dinledim ve çok beğendim. Ailemin de hoşuna gitti…. Öncelikle size, sonra da Selda öğretmenimize çok teşekkür ediyorum. … bu kadar güzel müzikler yaptığınız için ve müziği bize aşıladığınız için…

mutluluğun gökyüzünden dökülen
bahar yağmurları kadar bol olsun
o kadar mutlu ol ki gözlerindeki
mutluluk, mutluluğu arayan
mutsuzlar için
umut ışığı olsun…!

 

Berkan KIZILIRMAK
… şarkılarınızı dinledim ve çok beğendim. …şarkılarınızı her yerde bulmak mümkün değil. O yüzden sizi her zaman hatırlamak ve ilerde çocuklara dinletip diğer gençliklerinde sizleri tanımasını isterim.

 

Sena KOÇER
… (“Sevgilerde” şiirini Ö.Ö.) sınıfta okuduğumuzda ne kadar ünlü bir şairin şiiri olsa da çok normal geliyordu. Ama senin ağzından dinlemek daha bir başka geldi. Çünkü sen daha çok hissettirdin, yaşattın ve duygulandırdın desem yalan olmaz. Yaptığın iş gerçekten çok güzel. Etrafıma bakıyorum da herkes saçma saçma şarkılar çıkartıyor. Tabii bunlara şarkı denirse. Çok üzülüyorum. Sen ve senin gibilerin şarkıları değil de başkalarının şarkılarının dilimizde olmasından.

 

Gülsüm ÜLGEN
Sevgilerde şiirini çok çok sevdim. Behçet Necatigil’in diğer şairlerden çok farklı olduğunu (düşünüyorum Ö.Ö.) … sesini de  (başka) sanatçılardan daha çok beğendiğimi söyleyebilirim.     Bu şiiri hiç unutmayacağım.

 

Başak Berna PALABIYIK
Böyle bir yol seçmeniz çok hoşuma gitti.
Bu zamanda besteli şiirler pek ortaya çıkmıyor, herkes pop müziğe yöneliyor.
Sizin böyle bir olayı yaşatmanız çok güzel… kasetçilere gitsek bulamazdım. Her boş zamanımda dinliyorum. Gerçekten şiirle çok ilgilendiğim için sizi anlayabiliyorum. O müzikle birlikte şiire katılan duygular muhteşem. … 12 yaşıma geldim. İlk defa böyle bir şeyle karşılaşıyorum. Aşık Veysel ve Karacaoğlan şiirlerini sazla çalıp söylüyorlarmış.

 

Sefa ERYILMAZ
Besteniz gerçekten çok güzel. Şiirle bir bütünlük sağlamış. Şu ana kadar dinlediğim en güzel beste sizinki oldu.
(Şarkı demeti için)
böylesine güzel besteler dinlememiştim. Sesiniz şiirlerle çok güzel bir uyum sağlamış. Ben de sizin gibi edebiyatı seven, güzel besteler yapan biri olmak isterdim. Böyle güzel besteler yapan kimseye rastladım. Şimdiki çağda sizin gibi edebiyatla ilgilenen kimseler çok azdır.

 

Elif ÇALIŞKAN
Merhaba, bestenizi çok beğendim. Bu şiir (Sevgilerde Ö.Ö.) zaten çok güzel, sizin bestenizle beraber daha bi güzel olmuş.

 

(adını yazmayı unutan biri)
Çok duygusaldı. Okurken anlamadığım şeyleri çıkardım.

 

(adını yazmayı unutan bir başkası)
Sevgili Behçet Bey,
Şiirinizle şarkınız uyuşmuş ve ortaya güzel bir şey çıkmış.

 

Burak MONBAKİ
Ben şiiri çok beğendim. Şiiri söylerken çok duygulandım.

 

Yasin ÖZSOY
Sidinizdeki bütün şarkılar çok güzel. Bestelerinizi çok beğendim.

 

Kübra KUŞ
Şiiri çok beğendim. Şarkıyla daha güzel tamamlanmış.

 

Şahin MERCAN
(Yalnız “Sevgilerde” şarkısı üzerine) Beni çok duygulandırdı. Sesiniz çok güzel. Sanki bir oyun oynuyorsunuz gibi söylüyorsunuz. Sanki anlattığınız olayı yaşamış gibiyim. Nerdeyse sesini en çok beğendiğim kişisiniz. Ama hayatımda duyduğum en güzel şarkı diyebilirim.

(“Sevgilerde” şarkı demeti üzerine)
Öncelikle şarkılarınızı bizimle paylaşıp sidilerinizi dağıttığınız için size çok teşekkür ederim. Eğer bunları yapmasaydınız sizin gibi bir yetenekli sanatçıyı tanımayacaktım.
Sizin gibi yetenekli birisi dünyada tanıdığım kadarıyla yoktur. Sizin şarkılarınızı dinlerken, her dinlediğim şarkıda bir şey buluyorum. Ve bu da şarkılarınızı bu yüzden ve ses tonunuz harika olduğu için şarkılarınız süper. Söyleyecek kelime bulamıyorum. Sizin gibi birini bence bütün dünya tanımalı. Çünkü gerçek şarkının nasıl olduğunu anlarlar.

 

Volkan CEBE
Sevgilerde şiirini ilk duyduğum an çok beğenmiştim. Ama bestelenmiş halini duyunca daha beğendim. Sevgilerde şiirini okuyunca çok etkileniyorum, ama bestelenmiş halini duyunca resmen transa geçtim. İlk önce öğretmenimiz bunu bize dinlettiği için, sonra da bu mükemmel besteyi yaptığınız için size çok teşekkür …
… o güzel CD’leri herkes yapamaz. Bence kendinizle iftihar etmelisiniz. Çünkü ben kendi adıma mektup (yazdığım Ö.Ö.) ve öğretmenimiz aracılığıyla sizinle tanıştığım için ben kendimle iftihar ediyorum. Bir de sizin hazırladığınız CD’leri dinledikten sonra kendimi çok şanslı hissediyorum. Çünkü o güzel CD’yi dinlemek çok ama çok güzel bir şey.

 

Doğan YİĞİTPAŞA
Besteniz süper. Bestenize hayran kaldım.

 

Alper Burak AYAZ
Behçet bey,
Sizin şiiriniz çok güzel oldu. Müzikli daha başka oldu. Duygular şiirde belli oldu. Ama çok fazla şiire benzemiyor.

 

Arzu EKİNCİ
CD içindeki şarkıları dinledim. Çok beğendim. CD’yi dinlerken ailem de yanımdaydı. Onlar da çok sevdiler. Ve de duygulandılar.

 

Hayal SARAK
Sizin o harika müziğinizi dinlerken çok duygulandım ve bilinç altımdan (iyi, kötü) milyonlarca anım geçti. Sanki geri döndüm o anılarıma! Gerçekten yeni neslin (yani maalesef ben de dahilim) kötü sanatçılardan kötü ve dinlenmeyecek müzikler dinlemesi beni üzüyor.

Biz ailede sizin hayranınız olduk. Gerçekten çok güzel müzik yapıyorsunuz. Ablam sizin sesinizi çok beğendi (Tabii ben de:) Keşke  bütün insanlar sizin ne kadar güzel bir müzik yaptığınızı anlayabilse. Onlar sizin gibi güzel ve kaliteli müzik yapanları dinlemeyi tercih etmiyorlar ama dinledikleri acayip müziklerin ne kadar kalitesiz olduğunu anlamıyorlar da.

 

Birsen SAVAŞ
… aslında pop tarzı müzik dinlerim. Ama CD’deki şarkılar çok hoşuma gitti. Arada sırada o tür şarkılar da dinlemek gerekiyor. Evde, yani okuldan eve gidince yorgun olduğum zaman açıp dinliyorum ve çok iyi geliyor.

 

Seda ÖZDEMİR
Şiirle uyuşan bir beste. Sizi kutlamak istiyorum şiirle bütünleştiğiniz için.

 

Mehtap BİLGEN
Bestelemiş olduğunuz şiiri çok ama çok beğendim. Size bütün dünya adına teşekkür ederim.

 

Derya GÖKTAŞ
Müzikle şiir arasında çok fark vardır. Sizin yaptığınız, şarkıyla yaptığınız çok güzel olmuş. Çook beğendim. Hem de şiir aklımızda çok kalmaz ama şarkı çok kalır….en güzel şiirden şarkıya dönüştüren her halde sizsiniz.
… Siz daha bizi tanımadan, biz de sizi tanımadan sizin nasıl bir insan olduğunu tahmin ediyorum.
Siz çok iyi, çok cömert (birisiniz Ö.Ö.) ve bizi yani çocukları sevdiğinizi en azından tahmin ediyoruz…. Yani şarkılarınızı o kadar çok beğendik ki kelimeler yetmez söylemeye. … eve gittiğim an üstümü değiştirmeden hemen CD’nizi dinledim ve sizin ne kadar güzel yaptığınızı anladım. Bu kadar güzel olacağını tahmin etmiyordum, tahmin ettiğimden de güzel oldu.

 

Ayşenur BİRİNCİ  
Bestelediğiniz şiiri çok beğendim. Çok güzel olmuştu. Eminim ki diğer bestelediğiniz şiirler de o kadar güzeldir.

 

Berna BAYDİL
Bestenizi dinledik. Her ne kadar sözlerini anlamasam da beste olarak çok beğendim. Tarifi imkansız bir duyguya kapıldım. Umarım başka bestelerinizi de dinleme imkanı buluruz. Ben hep şiirden şarkı yapma olayını zor bulmuşumdur. Fakat siz, bana göre bu zor işi gerçekleştirmiş, gerçekleştirmekle de kalmamış insana farklı duygular hissettirdiniz.
Beste yapmaya devam etmeniz dileğiyle.

 

Duygu TUYAN
Size çok teşekkür ederiz. Gerçekten çok güzel olmuş. Şiirin arkasındaki müzik şiirin daha bir duygulu olduğunu gösteriyor. Şimdiki gençler, yani biz sürekli pop dinleye dinleye artık gerçek müziğin nasıl olduğunu unutuyoruz. Ben de ilk defa böyle bestelenmiş bir şiir dinledim ve çok etkilendim……… bu müziği dinlemek diğer kişilere de nasip olması dileğiyle.

 

Mehmet GÖZDE
……. Eve gider gitmez merak edip dinledim. Biz öğretmenimize de teşekkür ettik. Bazı öğretmenler bu iyiliği yapmaz. Bizim böyle öğretmenimiz olduğu için mutluyuz. Bir de sizin gibi besteciyi tanıdığı için daha da mutluyuz…..

 

Emine KABATAŞ
Bence çok güzel bir besteydi. Çok duygusaldı.

 

Hilâl ATIŞ
Bestelediğiniz şiiri çok beğendim. En çok gitar çalması ve şarkının sözleri çok güzeldi.

 

Hilâl ÜÇKAMER
Öncelikle şair şiiri çok güzel yazmış, siz de çok güzel yorumlamışsınız. Gerçekten şiir ile melodi birbirini tamamlamış ve ortaya çok ilginç, bir o kadar da güzel bir şiir çıkmış.

 

Özge AKTAN
Sizin bestelediğiniz Sevgilerde şiirini beğendiğimi söyleyebilirim. Yaptığınız şarkı ve şiirin çok uyum sağladığını söyleyebilirim.
Gerçekten dinlediğimde hoşuma gitti.

 

Özlem KESKİN
Öğretmenimiz Selda Uygur sizin bestenizi dinlettirdiğinde başka duygular çağrıştırdı. Çok değişik ve güzel olmuş.


Tuğçe ÜNER
Bestelediğiniz şarkıyı çok beğendim. Bundan ötürü sizi kutlarım. Şarkı ve şiir birbirleri ile çok uyumlular.

 

Aytaç ÖZ
Şiir güzel, beste de güzel olunca güzel bir müzik çıkmış. Bence şiir bütün duyguları açıklıyor. Her zaman dinlediğim pop müzikten daha iyi. Böyle bir yetenek muhteşem.

 

Mustafa ÖZENÇ
İnsanlar günümüzde o kadar saçma müzikler yapıyorlar ki; öncelikle böyle bir şeyi düşündüğünüz ve yaptığınız için kendinizden gurur duymalısınız. Müziğinizde farklılık ve bir çekicilik var diyebilirim.
Ne kadar şiiri bestelediyseniz de çiçeğin dalında güzel olduğunu düşünerek, bu şiirin de özünde daha güzel olduğunu düşünüyorum. Fakat şunu da söylemeliyim ki sesiniz çok etkileyici…

2. mektup.
İnsanlar hayatları boyunca bazı dönüm noktalarına girerler. Sanırım ben de böyle bir dönüm noktasından döndüm. Okulumuz gayet mütevazı ve sıradan bir devlet okulu. Bizim değerli hocamız Selda Uygur sizin yani Ömer Özgeç’in CD’sini okulumuza getirdiğinde dinleme şartlarımız kısıtlıydı. Size daha önceden mektup yazmıştım; fakat ilk mektubum daha çok eleştiri niteliğindeydi. Açıkça söylemeliyim ki sizi ilk olarak okulda kısıtlı şartlarda dinlemiştim. Ve sesiniz çok da çekici gelmemişti. Ta ki sizin güzel sesinizi uygun bir ortamda dinleyene kadar… üstüne bir de aşık olmuştum. Sizin sesinizin tadını o gün çıkardım. Gerçekten de herkesin dinlemesi gereken bir sesiniz var…

 

Hatice YILDIZ
Besteniz çok güzel olmuş. Şiire çok yakışmış. Sesiniz anlatılamayacak kadar güzel. Beni çok düşündürdü. Tanıdığım en iyi besteci sizsiniz.
Sizi KUTLARIM.

2. mektup.
Sözüme CD’den başlamak istiyorum. Şiirleriniz gerçekten çok güzel. İlk dinlediğimiz “Sevgilerde” şiiri de çok güzeldi ama ilk defa böyle bir şeyle karşılaştığımızdan dolayı biraz tuhaf gelmişti. CD’ler için çok teşekkür ederim. Bizi çok mutlu ettiniz. CD’nizi eve gelir gelmez ilk iş olarak dinledim. Çok şaşırdım ve beğendim. İnsanı düşündüren, hissettirebilen, anlamlı bir CD yapmışsınız. Ve bu CD’leri bizimle paylaştığınız için gerçekten çok Teşekkürler!
Sizi de tebrik ediyorum aslında. Böyle güzel şiirlere böylesine ayrı bir güzellik katmak, herkese düşmez. Yani; herkes yapamaz. Ayrı bir düşünce, mantık ve anlamlı bir beyin yapısına sahip olmak gerekir. Kısaca ayrı bir “büyü”. Yani; şiirlere ayrı bir büyü, anlam katmak anlamında. Biraz politik olacak ama; ülkemizde hep böyle güzel şeylerle uğraşan, edebiyat bilgileri ile ilgilenen, sanatımızı koruyan insanlar var oldukça bu ülke kolay kolay kimseye yol açamaz, açıkça kimsenin sömürgesi altına girmez, kendine güvenen, ülkesini koruyan, toplumuna sahip çıkan, toplumsal değerlerin varlığını kavrayan bir ülke ve toplum haline gelir.
Sevgili Ömer Abi, mektubuma burada son veriyorum. Sizi çok beğendiğimi ve izinizde sürmek istediğimi belirtmek istiyorum.


Eres USTA
Şiirleriniz çok güzel. Sınıfta hocamız dinletti kendimizi alamadık. Söylemeye laf bulamıyorum.

 

Emre Can KARTAL
Senin bana getirdiğin o güzel sidini dinledim. Çooook ama çook beğendim. Hele o sevgilerde şiirin yok mu. Bilgisayarımı her açtığımda senin ol güzel şiirlerini dinlemeden yapamıyorum.

 

Oğuzhan GÜNGÖR
Öncelikle şarkılarınız çok güzel, gerçekten çok beğendim……. Sizi çok seviyorum, özellikle evde şiirinizi kardeşlerime dinlettim, onlar da çok beğendi ve çok teşekkür ettiler.

 

Cansu TAŞKIN
Şarkınızı dinledik. Aslında baştan bana sadece şiir olarak bildiğim için biraz güzel gelmedi. Daha sonra, daha duygulu bir biçimde şiiri anlattığı için hoşuma gitmeye başladı. Çok güzel yorumlamışsınız bu şiiri. Bir şiiri müziğe dönüştürmek zor olsa gerek diye düşünüyorum. Diğer şarkılarınızı da dinlemek isterim. Şiirleri müziğe dönüştürenler gerçekten benim için büyük adamlardır. Duyguyu verebilmek, doğru yorumlamak, seslendiriş ustalık ister.
Çok güzel bir şey yapmışsınız, sizi tebrik ederim, ellerinizden öper……..

 

Gözde KÖSEN
Gerçekten şarkılarınız çok güzel.

 

Esra GÖKÇE
………. sizin şiirlerinizi çok beğeniyorum… Siz de biliyorsunuz ki zaman geçtikçe insanlar da değişiyor ve gerçekten iyi ve dürüst olan insanları kaybedip bencil insanlarla karşılaşıyoruz………

 

Soner KARA
Merhaba ben Orhangazi ilk öğretim okulu 8-C sınıfı öğrencilerinden Soner Kara’yım. CD’nizi arkadaşlarıma  göndermişsiniz. Onlardan aldım ve dinledim. Gerçekten çok güzel bir eseriniz var. Sesiniz bence gayet güzel. Sesinizi çok beğendim. Benim doğuştan müzik tutkunluğum var. Şarkılarınızı hemen hemen ezberledim. Bu şarkıları nasıl böyle içtenlikle söyleyebiliyorsunuz. Benim ruhumu rahatlattı sizin besteleriniz. Sesiniz bestelere çok uymuş. Şarkının ritmine sesiniz çok uymuş. Gerçekten çok harkulâde bir sesiniz var. Enfes…çok güzel. Ben bugüne kadar bu kadar güzel bir ses duymadım, duyamadım. Hiç de bilemedim.

 

Yağmur SÖNMEZ
Seslendirdiğiniz müzikleri çok beğendim. En sevdiğim şarkıyı seslendirdiniz. 3. şarkıyı çok seviyorum. Dinledikçe beni hatırlamanızı dilerim.

 

Hakan KORKMAZ
Sizi çok seviyorum. Sizin şiirlerinizi dinlerken çok mutlu oluyorum.